С кои алергени да внимаваме при захранване на бебето?
Захранването е важен етап в развитието на бебето, който включва постепенното въвеждане на твърди храни в ежедневното му меню. Един от основните въпроси, с които се сблъскват родителите, е как да избегнат алергени, за да предотвратят алергични реакции. В тази статия ще разгледаме няколко съвета за безопасно захранване и ще обясним как да минимизираме риска от алергии.
1. Какво представляват хранителните алергии?
Хранителните алергии са реакция на имунната система към определени протеини в храната, които тя възприема като вредни. Когато дете с алергия консумира такъв протеин, имунната система реагира, като освобождава химикали като хистамин, които могат да причинят симптоми като обриви, подуване, повръщане и дори анафилаксия в тежки случаи.
2. Най-честите хранителни алергени
Седемте най-често срещани алергени при децата са:
- Мляко (особено краве мляко)
Белтъците в кравето мляко, като казеин и суроватка, са често срещани алергени, особено при кърмачета. Те могат да причинят алергични реакции, включително екзема, стомашно-чревни симптоми и дихателни проблеми.
Въведете го след 12 месеца, когато храносмилателната система на детето е по-зряла. Започнете с малки количества кисело мляко или сирене и наблюдавайте за реакции. Подходящи сирена може да видите ТУК.
- Яйца
Яйчният белтък е силен алерген, докато жълтъкът е по-малко вероятно да предизвика реакции. Алергията към яйца може да доведе до кожни обриви, стомашно-чревни симптоми и анафилаксия.
Въведете го след 6-месечна възраст, но започнете с добре сварен жълтък и количество колко грахово зърно, след което постепенно увеличавайте до 1/2 жълтък и накрая цял. Добавяме се към зеленчуково пюре. Белтъкът се въвежда постепенно след 8-10 месеца. В сладкиши, палачинки, десерти.
- Ядки
Те са често срещан алерген (особено фъстъците), който може да причини тежки реакции като анафилаксия. Ранното излагане може обаче да намали риска от развитие на алергия. Може да въведат между 6 и 12 месеца, особено ако няма фамилна история на алергии, под формата на тахани. След това може да се добавят смлени към закуската или в кекс. Избягва се даването на цяла ядка до 5-годишна възраст.
- Риба и Морски дарове (скариди, миди)
Рибата може да предизвика алергии, особено в семейства с история на такива реакции. Освен това, някои риби могат да съдържат замърсители като живак. Въведете я след 9-12 месеца, като започнете с риби с ниско съдържание на живак, като сьомга или треска, филе от тилапия. Предлагайте малки порции добре сварена риба и наблюдавайте за алергични реакции.
Морските дарове са силни алергени и могат да предизвикат сериозни реакции, включително анафилаксия. Въведенте ги максимално късно, най-рано след 12-24 месеца, в зависимост от педиатричните препоръки. Започнете с малки количества добре сварени морски дарове и следете за алергични реакции. Избягвайте пушените меса и риби.
- Пшеница и соя
Глутенът в пшеницата може да предизвика алергии или непоносимост, включително целиакия. Въвежда се обикновено, ако няма съмнения за непоносимост, след 6-7 месеца, като започнете с малки количества - първо каши, после хляб, като наблюдавате за стомашно-чревни или кожни реакции.
Соята съдържа протеини, които могат да предизвикат алергични реакции, особено при деца с алергии към мляко. Отложете въвеждането й след 6-12 месеца, ако няма фамилна история на алергии. Започнете с малки количества соево мляко или тофу и следете за реакции.
Съвети за избягване на алергени
- Постепенното въвеждане на нови храни
Една от основните стратегии за предотвратяване на алергии е да въвеждате нови храни една по една, като наблюдавате детето за реакция в продължение на 3-5 дни. Това позволява лесно идентифициране на храни, които могат да предизвикат алергии.
- Изчакване с високорисковите алергени
Педиатрите препоръчват да се изчака с въвеждането на високорискови алергени като яйца и фъстъци до 6-месечна възраст или по-късно, в зависимост от съветите на педиатъра и семейната анамнеза за алергии. Важно е обаче да не се забавя прекалено, тъй като изследвания показват, че ранното въвеждане на фъстъци например може да намали риска от развитие на алергия.
- Избягване на определени храни до 1 година
Медът е храна, която трябва да се избягва до 1-годишна възраст поради риска от ботулизъм. Цели ядки също не са подходящи за малки деца поради опасността от задавяне.
Наблюдение за признаци на алергии
Когато въвеждате нова храна, наблюдавайте за следните признаци на алергична реакция:
- Зачервяване или обрив около устата
- Подуване на устните или езика
- Повръщане или диария
- Кашлица или хрипове
Ако забележите някой от тези симптоми, спрете да давате храната и се консултирайте с педиатър.
Винаги се консултирайте с педиатър преди да въведете високорискови алергени, особено ако има фамилна история на алергии. Педиатърът може да предложи специфични тестове или дори контролирано въвеждане на храната в медицинска обстановка.
Все още няма коментари.