За Проекта "Национален Регистър на Детските Кухни".
В помощ на майките, бизнеса и държавата.
Кой стои зад проекта?
Точно както и ти!
По образование съм Магистър Човешки Ресурси, също така съм сертифицирана по "Детско хранене и готвене" към Университета Станфорд. Но най-големият ми опит и знание идват от бойното поле като родител вече почти 7 години (към датата на писане на тази статия)!
Изградихме НРДК със съпруга ми Николай (програмист) и нашите съдружници (и преди всичко
скъпи приятели) - Мирослав (търговец) и Надя (адвокат и майка на прекрасната Ивет, 1 г.).
Така НРДК се сдоби с мотивиран и непоколебим управленски екип от професионалисти в
ключови сфери, който гарантира, че НРДК ще изпълни своята мисия!
Няколко думи за моя опит като майка.
Голямата ми дъщеря Никол е вече на 6 години. Тя има астма и със съпруга ми подозираме, че имаше същата лактозна непоносимост както и малката ми дъщеря Дея, т.к. в продължение на година и половина тя не спираше да се буди през час и да плаче нощем. Беше много трудно.
Никол беше доста самостоятелна като малка и за това я пуснахме на частна градина в София, още докато беше на 1г.2м. Дотогава тя не боледуваше. Малко преди да я пуснем на градина направихме ваксина морбили, която в комбинация с вирусната среда на градината отключи астма. Последваха години с десетки болнични престои, пулмикорт и флексотит терапии по 8 месеца без прекъсване и какво ли още не! Изключително сме благодарни на д-р Слави Филчев (детски пулмолог) (ЛИНК!) - той главно следеше детето ни и назначаваше леченията. леченията.
Аз съм от майките, които вярват, че основополагащо в развитието на детето е начинът, по който се храни. Вярвам, че вкусът на детето към полезна и вредна храна се възпитава в най- ранна детска възраст. Никол се хранеше с домашно приготвена храна от мен. Признавам си, тогава отричах алтернативата, смятайки, че ако си го позволя, ще ощетя детето си. С второто си дете, започнах да изпитвам други угризения - дали съм успяла да предоставя достатъчно разнообразни хранителни елементи в точното количество и съотношение за възрастта на първото (нещо, което детските кухните предлагат и нека не си кривим душата поради голямата конкуренция и качеството много се повиши, особено в столицата).
Болезнено е, когато виждаш всичките старания за твоето дете да боледува по-малко и когато отвън ти кажат:
"Абе, как го гледате това дете, то все е болно?!".
Как се роди идеята за НРДК?
Както вече споменах по-горе, малкото ми дете е с глутенова непоносимост.За щастие вече такава е възможно да се установи за разлика от времето, когато кака й беше на нейната възраст (колко е хубаво, че медицината се развива в тази посока!). Истинско приключение беше да намеря подходяща кухня - в интернет е пълна каша! За всички деца е важно менюто да бъде разнообразно и да доставя необходимите елементи на детето, особено на алергичните деца, където много основни храни липсват в диетата. Сега съм на държавна кухня, защото качеството ми харесва много - разнообразие, вкус, порции. Но винаги се притеснявам дали бурканчетата, които взимам са с диетично меню, а не объркано с друго - цялата система ми изглежда доста нестабилна и податлива на грешки. Случвало се е супата да е застроена, което не трябва да е така за диетично меню. Когато търся други варианти за кухни виждам един хаос в социалните мрежи (сега живеем в провинцията) - повечето кухни тук нямат сайтове, нито онлайн форми за лесни поръчки, т.к. може би е скъпо да се изгради, а майките правят поръчки под постове с менюто за деня. Пълен хаос.
Попитах се как въобще работи това?!
Разбира се, картинката не е такава навсякъде - в София (и не само) например нещата са доста по-организирани, въпреки че има още много накъде. Поръчката по телефон (чрез обаждане) не винаги е най-лесният избор за майката, а и не е най-оптималният за работата на кухните - представете си персонала, който приема обажданията и записва поръчките. Когато добавим и купонната система на някои кухни - тогава вече ефективността съвсем се чупи.
Пандемията. Всичко изведнъж стана много объркано, наложиха се различни забрани, часови пояси за пазар. Някак си цялата ситуация стимулира онлайн бизнеса и дигитализацията по естествен начин. Не само започнахме да свикваме с онлайн поръчките, но и да ги търсим, питаме се:
Няма ли начин да поръчам онлайн?
Започнах да се питам дали не може да се измисли нещо по-добро; нещо, което да улеснява всички и да бъде полезно за всички? Мъжът ми е програмист, споделих му проблемите в сектора и той се захласна по идеята. Направихме проучвания, дефинирахме основните неща по проекта. Споделихме идеята ни с Миро и Надя - те се вклюбиха в нея и така един ден пъзелът просто се нареди!
Така се роди идеята за НРДК.
Днес НРДК е вече реалност и помага на мен, теб и на детските кухни!
И ние сме горди с това.
За кого е НРДК?
НРДК е за майките преди всичко. Майките си имаме достатъчно други тревоги, за които да мислим.
Нека храненето на детето не е от тях!
Прочетете и нашите
Често Задавани Въпроси (ЛИНК!)
за да разберете как точно работи НРДК за вас.
Защо Национален Регистър на Детските Кухни, а не друго име?
Защото звучи институционално, защото дава усещане за институция, слабилност и сигурност. Точно това цели целият екип на НРДК - намирайки кухня в НРДК и поръчвайки от тук, да бъдат спокойни. Ние се стараем да улесним живота им.
Все още няма коментари.