Захарта в детското меню
Повечето хора консумират твърде много захар, без дори да го осъзнават. Препоръката на Световната здравна организация е да се намали количеството „свободни захари“, които се приемат. За съжаление в България все още са широко разпространени редица практики като ранното захранване с плодови сокове, добавянето на захар и сол към бебешките пюрета и т.н. Те са напълно отречени от съвременната медицина и нутриционистика.
Но какво точно са „свободни захари“?
Това са всички захари, които се добавят към храни или напитки или присъстват естествено в неподсладени плодови сокове, плодови пюрета и пасти, както и мед или сиропи. Това не включва естествените захари, открити в плодовете, зеленчуците и млякото.
Не повече от 5% от дневните калории трябва да идват от добавени захари. Въпреки че е постигнат напредък в намаляването на консумацията на захар, най-новото проучване в Обединеното кралство показа, че децата продължават да консумират над два пъти повече от препоръчителното дневно количество калории.
Какво се случва, когато ядем твърде много захар?
- Редовната консумация на твърде много захар означава прием на твърде много калории и ако те не се изразходят, тялото ще ги складира като мазнини. Това може да доведе до опасността при децата в юношеството и зрелостта си да имат наднормено тегло или да повиши риска от затлъстяване.
- Когато децата консумират повече захар, това влияе и върху поведението им. Те стават хиперактивни, а за децата в училищна възраст е възможно да изпитат и затруднения в концентрацията.
- Захарта повишава риска от кариеси.
Колко "свободна захар" трябва да приемат децата?
Храните с високо съдържание на захар обикновено съдържат по-малко витамини, минерали и фибри и те могат да започнат да заместват питателните храни, от които децата се нуждаят, за да растат и да се развиват.
Максималният препоръчителен прием на захар на ден по възрастови групи изглежда така:
От 4 до 6 години – 19 g (5 чаени лъжички);
От 7 до 10 години – 24 g (6 чаени лъжички);
След 11 години – 30 g (7 чаени лъжички).
Обръщаме внимание, че няма ориентировъчно ограничение за деца под четиригодишна възраст. При тях се препоръчва да избягват подсладени напитки и храни с добавена захар.
В случай, че осигурявате храненията на детето си от детска кухня, то имайте предвид, че нормативно установено в България е приемът на захар за деня за деца от 1 до 3 години да не надвишава 15 гр., като това е изискването, с което детските кухни трябва да се съобразят при подготовката на храната.
Храна и напитки, за които да следите:
- Бисквитите, някои зърнени закуски, сосове (включително сос за паста);
- Сладкиши, шоколади;
- Газирани напитки;
- Смутита и плодови сокове се считат за богати на "свободни захари".
Какво е високо ниво на захар?
За да идентифицирате продукти с високо съдържание на захар, трябва да сте запознати с етикетите. Цифрите, които виждате на етикета за хранителни стойности, представляват общата захар, така че това включва добавените "свободни захари", както и тези, които се срещат в природата.
Хранителните продукти се считат за високо или ниско съдържание на захар, ако са съответно над или под следните стойности:
Висока: повече от 22,5 g общи захари на 100 g продукт;
Ниско: 5g или по-малко от общите захари на 100 g продукт.
Как да намалим захарта в детското меню?
- Разменете зърнените закуски с високо съдържание на захар с пълнозърнести препечени филийки, домашно приготвен сладкиш, обикновено кисело мляко с плодове или овесена каша с горски плодове.
- Сервирайте бъркани или поширани яйца върху препечен хляб или солени палачинки за вкусна алтернатива.
- Вместо торти, сладкиши, бисквити или сладкиши, опитайте хлебни пръчици, плодови и зеленчукови пръчици или овесени сладкиши, покрити с малко количество тахан, нарязан банан, сирене или хумус.
- Обикновено кисело мляко, покрито с горски плодове, или плодова салата също са вкусни опции.
Най - вече бъдете модел за подражание – децата са склонни да копират поведението, така че ако видят, че се храните здравословно, те също ще го направят.
Насърчете децата си да правят по-здравословен избор, да ядат повече плодове и зеленчуци и да избират пълнозърнести храни, за да увеличат приема на фибри.
Активността също е от ключово значение. Практикуването на различни спортове и активности е също толкова важно, колкото и здравословното и балансирано хранене.
Все още няма коментари.